Razem możemy więcej

Zapraszamy do udziału w szkoleniach oraz zapoznania się z możliwościami konsultacji medycznych w ramach Programu “Kompleksowa profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów oraz chorób układu oddechowego mieszkańców Płocka i powiatu płockiego”

E-konsultacje

Musisz się zalogować, żeby zobaczyć wiadomość.

Kontakty

Narodowy Instytut Onkologii im Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy
ul. W. K. Roentgena 5 02-781 Warszawa
Nawigator ds. diagnostyki
(22) 546 33 77
diagnostyka.plock@coi.pl
Nawigator ds. profilaktyki
(22) 546 31 11
profilaktyka.plock@coi.pl
Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc
ul. Płocka 26, 01-138 Warszawa
(22) 43 12 350
(22) 43 12 306
pulmonologia@igichp.edu.pl

Poszerzaj z nami swoją wiedzę

CZERNIAK dla lekarzy Nowotwór, który nie jest rakiem Jak szybko wykryć i pomóc pacjentowi

Jak myślisz ile było sytuacji w  Twojej karierze kiedy pacjent który wszedł do Twojego gabinetu miał niezdiagnozowanego czerniaka?

Ocenia się, że średnio u jednej na 50 osób zdiagnozowany zostanie czerniak skóry w ciągu jej całego życia.

Z tego wynika że być może żaden ale…

Nowotwory otrzewnej

Otrzewna jest błoną surowiczą pokrywającą od wewnątrz ścianę jamy brzusznej (tzw otrzewna ścienna) oraz znajdujące się w niej narządy (trzewia, tzw otrzewna trzewna). Dzięki niej powstaje przestrzeń (jama otrzewnej) w której mogą przemieszczać się względem siebie pracujące narządy układu pokarmowego (jelita, żołądek) oraz układu rozrodczego żeńskiego (macica, jajowody i jajniki). Nabłonek pokrywający otrzewną stale wydziela i wchłania niewielką ilość płynu, który umożliwia swobodne przemieszczanie się wobec siebie narządów wewnętrznych. Płyn ten krąży pomiędzy blaszkami otrzewnej dzięki grawitacji (spływa w dół) i ruchom oddechowym przepony (zasysany jest do góry przy wdechu). 

E-konsultacje i algorytmy postepowania

W ramach projektu, po zalogowaniu na stronie zdrowiedlaplocka.pib-nio.pl jest możliwość odbycia e-konsultacji ze specjalistą w Narodowym Instytucie Onkologii I Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc na każdym etapie diagnostyki i leczenia pacjentów z chorobą nowotworową lub schorzeniami układu oddechowego, będących pod opieką partnerów projektu w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, bądź Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej.

Wiedza o chorobach nowotworowych

Choroby nowotworowe stanowią istotny problem społeczny i medyczny. W Polsce każdego roku rozpoznaje się ok. 160 tys. nowych zachorowań oraz rejestruje się ok. 100 tys. zgonów; liczby te z każdym rokiem rosną. Uważa się iż jedynie 5-10% nowotworów ma podłoże dziedziczne zaś pozostałe 90% zależy od czynników środowiskowych i stylu życia. Regularne badania profilaktyczne umożliwiają wczesne rozpoznanie nowotworu i wdrożenie skutecznego leczenia zaś odpowiednie zachowania prozdrowotne przekładają się na spadek spadek nowych zachorowań i umieralności.

Wiedza o chorobach płuc

Choroby układu oddechowego są jednymi z najczęściej występujących schorzeń w populacji polskiej, jak i światowej. Wiedza na temat ich rodzajów i objawów pozwala na skuteczne rozpoznanie choroby oraz zastosowanie takiego leczenia, które umożliwi zahamowanie trwałych zmian w organizmie, jak również poprawi komfort życia pacjentów. Ogromne znaczenie mają także odpowiednie działania profilaktyczne, które podjęte odpowiednio wcześnie mogą efektywnie zapobiegać powstawaniu chorobowych zmian w układzie oddechowym, łagodzić stany zaostrzenia choroby, jak również wspomagać leczenie farmakologiczne.

Materiały edukacyjne do pobrania

Choroby nowotworowe i schorzenia układu oddechowego od lat stanowią wyzwanie diagnostyczne i lecznicze w polskiej populacji. Wspierając te zmagania, w ramach realizowanego projektu specjaliści z Narodowego Instytutu Onkologii oraz Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc opracowali materiały edukacyjne dotyczące zagadnień onkologicznych i pulmonologicznych, z którymi w swojej praktyce zawodowej może stykać się personel medyczny. Ponadto zachęcamy do zapoznania się z wszystkimi udostępnionymi materiałami, które mogą okazać się pomocne w codziennej pracy z pacjentami.
Przewiń na górę
Skip to content