Rzucam palenie

 skutki odstawienia papierosów są natychmiastowe

– po 20 minutach niepalenia: puls zaczyna wracać do normy.

– po 2 godzinach: tętno i ciśnienie krwi uspokajają się i znajdują na zgodnym z normą poziomie. Nikotyna zaczyna opuszczać nasz organizm (po upływie dwóch dób uwolni się całkowicie). Poprawia się ogólne krążenie krwi.

– od 2 do 12 godzin po rozstaniu z używką pojawiają się pierwsze symptomy odstawienia, które możemy odczuwać nawet przez 3-4 tygodnie, ale warto się przemęczyć, bo z każdym dniem są one coraz słabsze.

– .

– po 8 godzinach: usuwa się z organizmu tlenek węgla (czad), a poziom tlenu we krwi wraca do normalnego poziomu.

– po upływie 3 dni układ oddechowy zaczyna proces oczyszczania i  zaczynamy swobodniej oddychać

– po upływie 1–2 tygodni praca płuc się normalizuje, wraca właściwa cyrkulacja powietrza.

– po upływie 9 tygodni płuca pracują już normalnie, zmniejsza się ryzyko infekcji.

– po upływie 1 roku o połowę – w porównaniu z palaczami – zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób serca.

– po upływie 5 lat – mniejsze ryzyko wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych, raka szyjki macicy i pęcherza

– po upływie 10 lat – o połowę zmniejsza się również ryzyko raka płuc.

– po upływie 15 lat ryzyko wystąpienia chorób serca dotyczy byłych palaczy już w takim samym stopniu co niepalących.

Badacze przekonują,  że jeśli rzuci się palenie ok. trzydziestego roku życia, to  ryzyko zachorowania na jedną z licznych chorób odtytoniowych jest taka jak u osoby nigdy nie palącej.

Jak zachowuje się organizm po rzuceniu palenia?

Funkcjonowanie naszych narządów zmienia się niemal natychmiast.

Mózg. Palenie postrzegane jako czynność relaksacyjna sprzyja naturalnie uwalnianiu  neuroprzekaźników takich dopamina czy endorfiny, zwanych również hormonami szczęścia. Po rozstaniu z papierosami z pewnością odczujemy niedostatek tych substancji. Trzeba dużo silnej woli, żeby zwalczyć początkowe rozdrażnienie i potrzebę sięgnięcia po papierosa. Po kilku tygodniach abstynencji  praca mózgu wraca do naturalnego rytmu zaburzonego wcześniej przez palenie.  .

– Skóra. Tlenek węgla, substancje smoliste, formaldehyd, rtęć, amoniak, ołów, kadm… Działanie tych toksyn  sprzyja powstawaniu wolnych rodników i tym samych przyspiesza starzenie się skóry.. Dym tytoniowy obniża poziom witamin A, C i E o działaniu antyutleniającym, wpływając na utratę elastyczności i zdolności regeneracjnych skóry. Trudno te zmiany cofnąć – ale po odstawieniu papierosów skóra ponownie jest lepiej ukrwiona i właściwie nawilżona. Uważa się, że rozstanie z nałogiem poprawia też sen (dym tytoniowy zaburza naturalny rytm dobowy!). Są więc szanse, że po jakimś czasie znikną sińce pod oczami.

Zęby. Palacza rozpoznać łatwo – po kolorze uzębienia i specyficznym zapachu wydobywającym się z jego ust (jeśli ująć rzecz eufemistycznie). Dym papierosowy w jamie ustnej to zaproszenie dla bakterii. W konsekwencji: większe ryzyko próchnicy. Po odstawieniu papierosów jamie ustnej trzeba pomóc dodatkowo: poprzez intensywną higienę. Warto też wypijać dużo wody.

Przewiń na górę
Skip to content