Punkt Pomocy Palącym w Płocku

W ramach Programu Zdrowotnego dla Płocka, zainicjowanego przez PKN ORLEN, już w najbliższą sobotę 28 listopada br. w Centrum Medycznym Medica w Płocku (na terenie Centrum Handlowego „Atrium Mosty” ul. Tysiąclecia 2) działać będzie Punkt Pomocy Palącym. To ważny element szerszej inicjatywy koncernu, która ma na celu zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej dla mieszkańców Płocka, powiatu płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego. Wpisuje się to również w działania społeczne PKN ORLEN promujące zdrowy i aktywny tryb życia.

Placówka przyjmuje pacjentów przez dwie soboty w miesiącu w godz. 9:00 – 14:00. Zapisy pacjentów do PPP w Płocku odbywają się telefonicznie pod numerami infolinii: tel. 22 211 80 15 lub tel. 801 108 108. Hasło dla pacjentów objętych programem, czyli mieszkańców Płocka, powiatu płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego to „Program Płock”.

Punkt Pomocy Palącym to miejsce, w którym każdy palacz otrzyma pomoc w rzuceniu palenia. Profesjonalne wsparcie jest często warunkiem niezbędnym dla skutecznego zaprzestania palenia. W placówce palacz trafi pod opiekę: lekarza, psychologa, a w razie potrzeby także dietetyka. Tak wszechstronna pomoc oferowana przez Punkt Pomocy Palącym zwiększa szanse na sukces, gdyż zespół uzależnienia od tytoniu jest chorobą, która dotyka kilku sfer funkcjonowania człowieka – biologicznej, psychologicznej i społecznej.

W Punkcie Pomocy Palącym lekarz właściwie dobierze leki, a psycholog podpowie jak poradzić sobie z objawami odstawienia nikotyny, czy utrwalonymi przez lata nawykami, sytuacjami w których najczęściej pacjent sięgał po papierosa. Jednocześnie specjalista pomoże zidentyfikować czynniki ryzyka, tzn. takie sytuacje bądź stany emocjonalne, które zwiększają ryzyko nawrotu do palenia, a także wspólnie z pacjentem opracuje plan radzenia w takich sytuacjach. Ponadto wspólnie z rzucającym palenie będzie pracował nad utrzymaniem motywacji i wspierał w podjętej decyzji.

Jedną z najczęstszych obaw osób rzucających palenie jest zwiększenie masy ciała, którego mogą doświadczać byli palacze. Choć rzucenie palenia zwiększa takie ryzyko, ze względu na zarówno psychologiczne jak i fizjologiczne aspekty procesu odstawiania papierosów, można temu zapobiec korzystając z porad dietetyka. Taka pomoc zostanie również zapewniona.

Z Punktu Pomocy Palącym może skorzystać każdy kto jest gotów podjąć próbę rzucenia palenia lub po prostu myśli o tym od dawna, ale do tej pory nie podjął decyzji. Inicjatywa skierowana jest do mieszkańców oraz powiatu płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego.

Punkt Pomocy Palącym będzie, poza 28 listopada, przyjmował pacjentów także 5 i 12 grudnia br.

Zapisy pacjentów do Punktu Pomocy Palącym – mieszkańców Płocka, powiatu płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego – pod numerami telefonów poradni: tel. 22 211 80 15 tel. 801 108 108 (hasło „Program Płock”).

Więcej informacji na: www.zdrowiedlaplocka.pib-nio.pl

ORLEN News - Punkt Pomocy Palącym

Przewiń na górę
Skip to content