Irena Przepiórka
Kierownik Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym
Zakład Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów,
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, PIB

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia

 

Od 1974 r w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku ten dzień przypada 16 listopada.

Jak zwykle jest to dobra okazja do przypomnienia faktów, które mogą wzmocnić motywację do rzucenia palenia!

Zdrowie

Wraz z dymem tytoniowym do naszego organizmu trafia ok. siedmiu tysięcy substancji o groźnym dla zdrowia działaniu (w tym 70 o działaniu rakotwórczym). To powoduje, ze palenie papierosów jest zawsze szkodliwe dla zdrowia. Od kilku lat coraz większą popularność zyskują inne produkty dostarczające nikotynę: e-papierosy i tytoń podgrzewany. Ich producenci promują je jako produkty o mniejszej szkodliwości. Niestety jest to manipulacją. Używanie tych produktów niesie ze sobą ryzyko zdrowotne. W przypadku wielu substancji toksycznych (w tym rakotwórczych) mniejsze stężenie niż w tradycyjnych papierosach nie oznacza, że ryzyko zdrowotne jest mniejsze. Rzucenie palenia i odstawienie wszelkich produktów dostarczających nikotynę jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwory, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego oraz wielu innych chorób, które nie są powszechnie kojarzone z konsekwencjami palenia np. jaskry i osteoporozy. Przestając palić masz szansę uniknąć wielu poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli już chorujesz na jakąś chorobę przewlekłą rzucając palenie poprawisz efekty leczenia i możesz spowolnić lub zahamować postęp choroby. Warto pamiętać, że co druga paląca osoba umiera młodziej. Osoby palące tracą średnio 10 lat życia. Dowody naukowe wskazują, że rzucenie palenia w każdym wieku zwiększa szansę na dłuższe życie i utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.  Równie ważny jest fakt, że odstawiając papierosy dbamy też o zdrowie swoich najbliższych. Bierne narażenie na dym tytoniowy (tzw. palenie z drugiej ręki) oraz toksyny osadzające się w pomieszczeniach, w których palono (tzw. palenie z trzeciej ręki) jest również poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Wiele osób, które nigdy same nie paliły, ale często w ich obecności ktoś pali, chorują na te same choroby odtytoniowe, co osoby palące.

Funkcjonowanie psychiczne

Uzależnienie od produktów z nikotyną powoduje złudne przekonanie, że to „dzięki papierosom” radzimy sobie ze stresem, trudnymi emocjami lub problemami w koncentracji. Prawda jest zupełnie inna. To właśnie uzależnienie sprawi, że dopóki do organizmu nie dostarczymy dawki nikotyny odczuwane są różne trudności. Rzucenie palenia wyeliminuje ten problem i funkcjonowanie psychologiczne po jakimś czasie od odstawienia papierosów ustabilizuje się. Dodatkowo zyskuje się wiele czasu, który można poświecić na lubiane przez siebie aktywności. Przymus palenia wynikający z uzależnienia stanowi ograniczenie i odbiera niezależność. Uzależnienie zmusza do planowania rozkładu dnia, tak by był czas i przestrzeń na palenie. Rzucenie palenia daje poczucie wyzwolenia i swobody! Ponad to rzucenie palenia daje ogromne poczucie siły i dumy z siebie. Poradzenie sobie z tak dużym wyzwaniem pozwala czuć się wyjątkowo dobrze i zdecydowanie wzmacnia poczucie własnej wartości.

Relacje z bliskimi

Palenie papierosów przez członka rodziny bywa powodem wielu problemów i często  dochodzi na tym tle do konfliktów. Dlatego wiele osób rzucających palenie deklaruje, że robi to dla bliskich. W rzeczywistości sami również odniosą ogromne korzyści. Zniknie powód do konfliktów i oddalania się bliskich sobie osób. Dodatkowo zyskuje się więcej czasu na rozmowy i bycie razem. Kolejnym argumentem jest negatywny wpływ palenia osób dorosłych na rozwój psychiczny dzieci. Badania wskazują, że prawdopodobieństwo, że ktoś zacznie palić jest większe jeśli któreś z rodziców paliło. Dzieci przyswajają nawyki zdrowotne osób, które je wychowują i uczą się np. że palenie  pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami np. stresem. Jeśli palący jest rodzicem, stwarza to kolejną trudność.  Pozytywne uczucia, miłość wobec palącej osoby powodują, że  dziecko nie może ukształtować postawy jednoznacznie negatywnej wobec palenia. „Skoro ukochany dziadek lub mama palą” nie może to być aż tak złe. Rzucenie palenia pozwala więc uniknąć obaw, że sprzyjamy rozpoczęciu palenia przez nasze dzieci.

Uzależnienie od palenia tytoniu jest chorobą, którą można wyleczyć.

Istnieje wiele sposobów na to, by przestać palić. – wsparcie psychologiczne, sięgnięcie po środki farmakologiczne, dobór odpowiedniej metody. Nigdy nie jest za późno, aby podjąć decyzję o rzuceniu palenia. Nieważne, czy paliliśmy rok, czy 5 lat. Jeśli przestaniemy palić papierosy pierwsze korzyści zdrowotne odczuwane będą bardzo szybko. Już w ciągu 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa tętno ustabilizuje się i powróci do normy a po 24 godzinach zmniejszy się ryzyko zawału serca. Po 48 godzinach wróci  prawidłowe funkcjonowanie zmysłów węchu i smaku. Od 1 do 9 miesięcy potrwa proces wzmocnienia układu krążenia i oddechowego. Po kilku latach znacznie zmniejszy się ryzyko zachorowania na nowotwory oraz choroby układu krążenia.

Rzucenie palenia jest możliwe, ale nie zawsze przebiega łatwo.

Wiele osób potrzebuje wsparcia, rozmowy i specjalistycznej porady dotyczącej procesu rzucania palenia. Dlatego jeśli potrzebujesz pomocy zadzwoń  do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym:  801 108 108 lub 22 211 80 15 (dla telefonów komórkowych)

Porady można uzyskać także pisząc na adres: biuro@jakrzucicpalenie.pl

 

Przewiń na górę
Skip to content