Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc oraz PKN Orlen wspólnie przeciwko schorzeniom onkologicznym i pulmonologicznym

W ramach realizowanego Programu pn.”Kompleksowa profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów i chorób układu oddechowego mieszkańców Płocka i powiatu płockiego”, pomimo trudnej sytuacji epidemicznej podjęto szereg działań edukacyjnych i szkoleniowych w zakresie profilaktyki nowotworów i chorób układu oddechowego. Opracowano i wdrożono działania mające na celu uruchomienie szybkiej ścieżki diagnostyki i leczenia nowotworów i chorób płuc.

Sytuacja pandemii COVID-19 uniemożliwia przeprowadzenie zaplanowanych bezpośrednich szkoleń dla personelu medycznego. Dla realizacji prowadzonego programu podjęto działania mające na celu stworzenie platformy szkoleniowej on-line. W ścisłej współpracy z Prezesem Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku ustalono zakres tematyczny szkoleń dla personelu medycznego, które zostaną przygotowane przez specjalistów Narodowego Instytutu Onkologii oraz Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc (IGICHP). Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowania materiałów i nagrań wykładów edukacyjnych dla beneficjentów Programu, które będą dostępne w wersji on-line.

Z ogromną radością pragniemy Państwa poinformować o przekazaniu aparatów do wykonywania badań spirometrii. Zakupioną aparaturę przekazano do następujących jednostek ochrony zdrowia:

1.      Wojewódzki Szpital Zespolony, Płock ul. Medyczna 19 – dwa spirometry

2.      Centrum Medyczne Medica – Oddział w CH Atrium Mosty w Płocku, ul. Tysiąclecia 2a – jeden spirometr

3.      Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu, ul. Słowackiego 32 – jeden spirometr

Z uwagi na utrudnienia związane z lokalnymi ogniskami zakażeń wirusem SARS-CoV-2 sprzęt pomiarowy dla Zespołu Opieki Zdrowotnej ARION Med. Sp. Z o.o. w Gostyninie zostanie przekazany w późniejszym terminie uzgodnionym z placówką.

Przekazana aparatura będzie służyła zarówno mieszkańcom terenu powiatu płockiego, jak również personelowi medycznemu dla celów diagnozowania chorób układu oddechowego i monitorowania ich przebiegu oraz efektów stosowanego leczenia, a także badań profilaktycznych..

Uruchomiony został Punkt Pomocy Palącym w Płocku wpisujący się w działania profilaktyczne. Pierwsi pacjenci zostali przyjęci 29 sierpnia 2020 roku. Przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, personel NIO-PIB wspólnie z personelem przychodni CM Medica zbiera wywiad epidemiologiczny, prowadzona jest regularna dezynfekcja rąk, obowiązek noszenia maseczek, wszystko po to, by stworzyć optymalne i bezpieczne warunki do przeprowadzania konsultacji pielęgniarskich, lekarskich, psychologicznych oraz dietetycznych dla osób chcących rzucić palenie. Niestety, zrozumiały dla nas strach pacjentów przed COVID-19 powoduje, że pacjenci czasem odwołują wizyty i przesuwają decyzję w kwestii zmierzenia się z problemem palenia papierosów.

Zachęcamy wszystkich palących, by nie zwlekali i podjęli słuszną walkę z nałogiem.

Już dziś widać, że po ustąpieniu pandemii, ze względu na zainteresowanie mieszkańców Płocka i okolic konieczne będzie zwiększenie ilości godzin przyjmowania w Punkcie Pomocy Palącym.

Zachęcamy Państwa do częstego odwiedzania strony internetowej www.zdrowiedlaplocka.pib-nio.pl, na której na bieżąco udostępniamy nowe materiały i pomocne dla wszystkich informacje.

 

Przypominamy, że:

Na potrzeby pacjentów oraz lekarzy z Płocka oraz powiatów płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego  utworzono następujące możliwości kontaktu:

W IGICHP

Adres e-mail: pulmonologia@igichp.edu.pl

oraz numery telefonów do nawigatora diagnostyki: 22 43 12 350, 22 43 12 306.

W NIO-PIB

Adres e-mail: profilaktyka.plock@pib-nio.pl oraz diagnostyka.plock@pib-nio.pl

oraz numery telefonów,

– dedykowany badaniom profilaktycznym: 22 546 31 11

– dedykowany diagnostyce i leczeniu onkologicznemu 22 546 33 77. 

Zapraszamy do kontaktu z nami i korzystania z konsultacji i porad.

 

 

 

Przewiń na górę
Skip to content