Miasteczka Zdrowia w Płocku

Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczności lokalnych PKN ORLEN podczas obchodów „Dni Chemika” w Płocku 8 i 9 czerwca 2019 roku po raz pierwszy zainicjował „Miasteczko Zdrowia”. Miejsce, w którym mieszkańcy Płocka, powiatów płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego mogli przeprowadzić szereg badań diagnostycznych, zaczerpnąć porady psychologa, fizjoterapeuty czy odbyć konsultację lekarską. Pomysł na powstanie takiego miejsca to praktyczny sposób na realizację Strategii CSR Grupy ORLEN do 2022 roku. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie współpraca m.in. z Narodowym Instytutem Onkologii, Narodowym Instytutem Kardiologii czy Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).
Odwiedzający „Miasteczko” mieli możliwość skorzystać z konsultacji kardiologicznych, onkologicznych, dietetycznych, psychologicznych. Ponadto udostępniono szereg badań profilaktycznych, min. mammografię, ekg, spirometrię, badanie dermatoskopem i wiele innych. Łącznie w ciągu 2 dni z usług medycznych skorzystało blisko 4000 osób! Tak ogromne zainteresowanie pokazało nam, jak ważna dla społeczeństwa jest profilaktyka zdrowotna i dbanie o zdrowie.

Po sukcesie „Miasteczka Zdrowia” 8 i 9 czerwca 2019 r., PKN ORLEN podjął decyzję o organizacji drugiej edycji wydarzenia. Miało to miejsce 5 i 6 października 2019 r. w Płocku, w ORLEN Arenie. Projekt koncernu i Fundacji ORLEN otrzymał patronat honorowy Ministra Zdrowia – prof. Łukasza Szumowskiego, który osobiście wziął udział w wydarzeniu.
Z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich skorzystało niemal 6000 osób!
W kilkudziesięciu punktach oraz w mobilnej strefie wokół hali można było skorzystać zarówno z podstawowych badań np. sprawdzić poziomu cukru i cholesterolu we krwi, wykonać badania EKG czy badanie spirometryczne, ale również porozmawiać ze specjalistami z różnych dziedzin. Konsultacje z pulmonologami były możliwe dzięki lekarzom z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, natomiast konsultacje onkologiczne przeprowadzali lekarze z Narodowego Instytutu Onkologii.
Badania mammograficzne wykonało ponad 100 kobiet, z poradni pomocy palącym skorzystało blisko 150 osób, tyle samo – z konsultacji kardiologicznych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska fizjoterapeutyczne, dietetyczne i Centrum Zdrowia Dziecka. Płocczanie chętnie rozmawiali o przeszczepach (na stanowisku Poltransplantu złożono ponad 150 deklaracji) czy „Biegu po nowe życie”.
Przewiń na górę
Skip to content