Masz wpływ na własne zdrowie

Z inicjatywy PKN ORLEN eksperci z dziedziny medycyny spotkali się w Bulkowie z członkami Kół Gospodyń Wiejskich powiatu płockiego z gmin: Bielsk, Bodzanów, Bulkowo, Radzanowo i Staroźreby. Specjaliści, oprócz konsultacji medycznych, doradzali także, jak ustrzec się chorób cywilizacyjnych i jak zadbać o własne zdrowie.
Spotkanie odbyło się 20 listopada 2019 roku pod hasłem „Powiedz TAK zdrowej przyszłości”, w ramach programu pn. „Kompleksowa profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów oraz chorób układu oddechowego mieszkańców Płocka i powiatu płockiego”, który Koncern przygotował wspólnie z Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przemianowanym z dniem 1 stycznia 2020 roku na Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy oraz Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc. Program jest skierowany do społeczności lokalnych sąsiadujących z Zakładem Produkcyjnym ORLENU w Płocku. Podczas spotkania specjaliści mówili o chorobach cywilizacyjnych i o tym, jak się przed nimi ustrzec, omówiony został również program profilaktyki onkologicznej realizowany przy współpracy ORLENU z Instytutem Onkologii. Członkowie Kół Gospodyń Wiejskich mogli skorzystać z podstawowej diagnostyki medycznej, porad fizjoterapeuty, pulmonologa czy dermatologa. Komfort badań zapewniały specjalnie przygotowane w tym celu mobilne gabinety diagnostyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się badania spirometryczne, diagnostyka znamion na skórze, podoskopowe badania postawy oraz pomiar poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Każda osoba, u której stwierdzono nieprawidłowości, otrzymywała informację, do jakiego specjalisty powinna się udać.
Kobiety wzięły udział w pokazie samobadania piersi na fantomie poprowadzonym przez specjalistów z Narodowego Instytutu Onkologii. Każda z chętnych Pań mogła nauczyć się kiedy i jak prawidłowo badać piersi, dowiedzieć się co powinno niepokoić i kiedy należy zgłosić się do lekarza.
O tym, że tego typu spotkania są potrzebne, świadczy ogromna frekwencja, która była dla nas bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Uczestnicy wskazywali podczas rozmów, że na co dzień nie myślą o profilaktyce i często zapominają o zachowaniach, które kształtują postawy prozdrowotne w ich życiu. Tym bardziej cieszy fakt, że nasza akcja wzbudziła tak wielkie zainteresowanie oraz w dużym stopniu przyczyniła się do poprawy świadomości uczestników na temat zdrowia i przypomniała, jak należy o nie dbać – powiedziała Agata Górnicka, dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem PKN ORLEN.
Przewiń na górę
Skip to content