Jolanta Meller,
Kierownik Działu Obsługi Ambulatoryjnej i Rejestracji
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej -Curie,
PIB, Warszawa

 

JESIENIĄ –  JESIENNA DAWKA ZDROWIA

Przygotuj swój organizm na jesień razem z naszymi ekspertami w ramach realizacji Programu „Kompleksowa profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów oraz chorób układu oddechowego mieszkańców Płocka, powiatu płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego”.

Okres jesienny to trudny czas dla organizmu. Temperatury nagle spadają, za oknem coraz częściej pada deszcz, więcej godzin spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Niestety sprzyja to obniżeniu naszego nastroju a tym samym niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie psychiczne. Te i inne kwestie negatywnie wpływają na układ immunologiczny, powodując jego osłabienie. Co można zrobić, żeby wzmocnić swoją odporność po wakacjach i uniknąć infekcji?

Profilaktyka zdrowotna to wszystkie zachowania i działania, które zapobiegają chorobom oraz umożliwiają wczesne ich wykrycie i leczenie. Stan naszego zdrowia w ponad 50 procentach zależy od stylu życia, systematycznego wykonywania badań profilaktycznych, eliminowania lub minimalizowania czynników sprzyjających różnym chorobom. Wiele groźnych chorób we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów, warto więc regularnie poddawać się badaniom.

Na profilaktykę zdrowotną składają się:

– profilaktyka pierwotna, czyli zapobiegająca chorobom przez kontrolowanie czynników ryzyka u osób, u których one występują; propagowanie i przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia, adresowana szczególnie do osób zdrowych;

 – profilaktyka wtórna, czyli wczesne wykrycie i leczenie chorób, przez co zapobiega się ich poważnym konsekwencjom – tu podstawą są badania profilaktyczne. wczesne rozpoznanie chorób i leczenie (w tej fazie mieszczą się badania przesiewowe, badania okresowe).

– Profilaktyka trzeciej fazy –obejmuje działania zmierzające do zahamowania postępu lub powikłań już rozwiniętej choroby i jest to istotny aspekt medycyny leczniczej i rehabilitacji.

Specjaliści, coraz częściej mówią o tym, że profilaktyka zdrowotna, czyli przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie czynników ryzyka, zapobieganie konsekwencjom chorób poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie ma największy wpływ na stan naszego zdrowia. To najskuteczniejsze i jednocześnie najtańsze narzędzie i działanie, które należy podjąć w trosce o zdrowie. Profilaktyka powinna trwać całe życie. Być przekazywana od najmłodszego wieku dzieciom przez rodziców, przedszkola, szkoły i placówki medyczne.

Dzięki profilaktyce można uniknąć choroby albo wykryć ją na tyle wcześnie, że nie zdąży poczynić dużych szkód w organizmie. Badania podstawowe –  morfologia, glukoza, cholesterol, badanie moczu czy EKG – zaleca się ich wykonywanie co 2-3 lata, poczynając od około 20. roku życia Po czterdziestce zaleca się wykonywanie tych badań raz w roku. Ale to nie wszystkie badania, jakie warto wykonać w trosce o swoje zdrowie. Do badań profilaktycznych zalicza się także: pomiar stężenia elektrolitów we krwi, USG jamy brzusznej, RTG płuc, regularne badania stomatologiczne i ginekologiczne, w tym cytologia, a u mężczyzn – badania prostaty.

Większość tych badań można wykonać na podstawie skierowania od lekarze pierwszego kontaktu, można również skorzystać z bezpłatnych programów badań profilaktycznych.

Jesienna dawka zdrowia obejmować będzie cykl artykułów o temacie:

  1. Programy profilaktyczne;
  2. Co z tymi szczepieniami;
  3. Jesienna dieta i suplementacja;
  4. Aktywność fizyczna nie jest straszna jesienią;
  5. Jak walczyć z depresją jesienią.
Przewiń na górę
Skip to content