DZIAŁANIA W RAMACH PROGRAMU: „KOMPLEKSOWA PROFILAKTYKA, DIAGNOSTYKA I LECZENIE NOWOTWORÓW ORAZ CHORÓB UKŁADU ODDECHOWEGO MIESZKAŃCÓW PŁOCKA I POWIATU PŁOCKIEGO”
Kontynuacja i realizacja poszczególnych zadań programu „Kompleksowa profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów oraz chorób układu oddechowego mieszkańców Płocka i powiatu płockiego” dla Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego oraz Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w trakcie trwania pandemii COVID-19 jest ogromnym wyzwaniem. Rok 2021 okazał się równie wymagający i nieprzewidywalny, jak rok poprzedni 2020. Realizacja projektu o charakterze profilaktyczno-diagnostyczno-leczniczym z komponentem edukacyjnym dla personelu medycznego nie była łatwym zadaniem dla całego zespołu, jak i jego uczestników. Wszystko za sprawą sytuacji pandemicznej w kraju, która kolejny rok odciska swoje piętno w każdym aspekcie, szczególnie w obszarze ochrony zdrowia.
DZIAŁANIA LECZNICZE I PROFILAKTYCZNE
Działania w zakresie leczenia i nawigacji pacjentów w roku 2021 pomimo trwania pandemii były realizowane bez konieczności ograniczeń w dostępie do placówek medycznych realizujących program. Zgodnie z przewidywaniami, w roku 2021 mieliśmy do czynienia w obu placówkach z przyrostem liczby pacjentów poszukujących pomocy onkologicznej i pulmonologicznej spowodowanej zaniechaniem leczenia w roku 2020 lub też spowodowaną powikłaniami po przebytym zakażeniu SARS-CoV-2. W pełnym zakresie onkologicznym i pulmonologicznym była dostępność do świadczeń dla osób wymagających konsultacji i leczenia specjalistycznego. Narodowy Instytut Onkologii Państwowy Instytut Badawczy w 2021 roku udzielił konsultacji dla 278 pacjentów oraz Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc przyjął 77 pacjentów. Z przeprowadzonych kwartalnych analizach dotyczących obszarów, z których zgłaszali się pacjenci, jednoznacznie należy wnioskować, że największą grupę stanowią osoby z miasta Płock i powiatu płockiego 85-90% z powiatu gostynińskiego 5-11% oraz z powiatu sierpeckiego 2-5%.
W minionym roku kontynuowano działanie Punktu Pomocy Palącym ze wsparciem psychologa i dietetyka. Wymagało to precyzyjnych działań logistycznych oraz zastosowania maksymalnych środków ostrożności dla redukcji ryzyka zakażenia tak dla personelu, jak i pacjentów. Doświadczeni pracownicy Punktu Pomocy Palącym wspierali pacjentów, którzy rozpoczęli wielomiesięczny proces rzucania palenia. Pracownicy Punktu byli również aktywni w poszukiwaniu nowych pacjentów potrzebujących fachowej pomocy w zerwaniu z nałogiem palenia.
W ramach programu realizowano rozpoczęte w 2020 roku porady dietetyczne w CM Medica w Płocku przez specjalistów pracujących na co dzień w Narodowym Instytucie Onkologii Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Specjaliści zajmują się zarówno pacjentami z Punktu Pomocy Palącym, ale także wszystkimi chętnymi nie tylko z nadwagą i otyłością, ale także z chorobami współistniejącymi takimi jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, zespół jelita wrażliwego, niedokrwistość, choroba refleksowa, dna moczanowa, choroby wątroby, trzustki. W ramach opieki dietetycznej realizowane są porady pierwszorazowe, na których zbierany jest wywiad zdrowotno – żywieniowy, wykonywana jest analiza składu ciała, a następnie na tej podstawie następuje indywidualne dobieranie zalecenia dietetycznego. Zapewniona jest kontynuacja opieki deistycznej w postaci wizyt kontrolnych, gdyż monitorowanie zaleceń ma ogromne znaczenie w postępach i zmianie sposobu żywienia na stałe, jest mobilizujące dla pacjenta i daje poczucie bezpieczeństwa pacjentom poprzez stały kontakt pacjent – dietetyk.
W ramach programu od października 2021 rozpoczęto także w punkcie CM Medica w Galerii Mosty w Płocku udzielanie porad fizjoterapii oddechowej. Okazało się to bardzo potrzebną formą konsultacji zdrowotnej i spotkało z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Korzystali z niej głównie pacjenci, którzy przechorowali COVID-19 oraz chorzy z przewlekłymi chorobami układu oddechowego (astma, pochp) potrzebujący fachowej konsultacji fizjoterapeuty. Wszyscy zainteresowani oprócz specjalistycznej porady otrzymywali także wskazówki dotyczące ćwiczeń indywidualnych i poradnik dla pacjentów przygotowany przez Światową Organizację Zdrowia, w wersji polskojęzycznej opracowanej przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów pt. „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19. Porady były i są udzielane przez fizjoterapeutów z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, którzy posiadają ogromne doświadczenie, i wspierają pacjentów fachowym instruktażem dotyczącym prawidłowego wykonywania ćwiczeń oddechowych. Porady udzielane są w wybrane soboty w godz. 9- 14.
DZIAŁANIA EDUKACYJNE
W celu zachowania ciągłości realizacji zadań Zespół Projektowy podjął decyzję o zmianie formy szkoleń dla personelu medycznego. W roku 2021 zostały przeprowadzone pierwsze szkolenia dla personelu medycznego (pielęgniarek i pielęgniarzy) w formie zdalnej. Aktywność ta spotkała się uznaniem i zainteresowaniem ze strony odbiorców. W bieżącym roku planujemy organizację takich szkoleń dla następnych, celowanych grup – pracowników ochrony zdrowia.
W sierpniu i wrześniu 2021 roku eksperci obydwu instytutów wzięli aktywny udział w dedykowanych spotkaniach prozdrowotnych ze społecznościami lokalnymi – Kołami Gospodyń Wiejskich w Łącku i Wyszogrodzie oraz w „Miasteczku Zdrowia”, imprezie cyklicznej o prozdrowotnym charakterze, organizowanej przez PKN ORLEN. Kontynuacja tego rodzaju aktywności jest niezbędna i konieczna, ale równocześnie trudna do zaplanowania z uwagi na trwającą pandemię. Z pewnością promowanie Programu i aktywności prozdrowotnej wśród mieszkańców charakteryzuje się większością skutecznością, gdy jest prowadzone w formule face-to-face bez użycia środków komunikacji elektronicznej. Niemniej jednak należy mieć świadomość, że jeśli sytuacja pandemii nie ulegnie istotnej zmianie, spotkania z wykorzystaniem platform komunikacji elektronicznej będą główną formą prezentacji treści edukacyjnych. Obydwie formy działań prozdrowotnych prowadzone przez Instytuty kontynuowane będą w 2022 roku. Działania edukacyjne prowadzone były i są obecnie kontynuowane w mediach lokalnych, w których zamieszczane są cykliczne artykuły i wywiady o tematyce ściśle związanej z projektem. Jednocześnie na stronie projektu https://zdrowiedlaplocka.pib-nio.pl na bieżąco zamieszczane są treści informujące o działaniach i zadaniach prowadzonych w Programie oraz informacje, artykułu i wywiady o treści profilaktycznej czy edukacyjnej.
Bardzo serdecznie zachęcamy Państwa do kontaktu z nami, jak również do inicjowania działań prozdrowotnych we własnych miejscowościach i we współpracy z Instytutami w ramach Programu.
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie
Państwowy Instytut Badawczy ul. W. K. Roentgena 5, 02-781 Warszawa
Nawigator ds. diagnostyki tel. 22 546 33 77
Adres e-mail: diagnostyka.plock@coi.pl
Nawigator ds. profilaktyki tel. 22 546 31 11
Adres e-mail: profilaktyka.plock@coi.pl
Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc
ul. Płocka 26, 01-138 Warszawa
Nawigator ds. diagnostyki tel. 22 43 12 350 lub 22 43 12 306
Adres e-mail: pulmonologia@igichp.edu.pl
Zapisy na rehabilitację oddechową prowadzoną w CM Medica w Galerii Mosty.
Tel. 22 43 12 350